اخبار روابط عمومی

  • 54
  • 309 مرتبه
نشست هم اندیشی ریاست و مدیران مجتمع عالی خراسان با ریاست و مدیران ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی در مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان برگزار شد.

نشست هم اندیشی ریاست و مدیران مجتمع عالی خراسان با ریاست و مدیران ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی در مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان برگزار شد.

1399/04/02 11:36:10 ق.ظ

در ابتدای این نشست که درتاریخ بیست و پنجم خردادماه سال جاری برگزار گردید، آقای دکتر وارسته پور ضمن ابراز خرسندی از حضور ریاست سازمان و هیأت همراه در مجتمع عالی خراسان، گزارش مفصلی از اهداف مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان، تجهیزات، امکانات و برخورداری های مجموعه ارائه نمود.

ایشان اظهار داشت: در راستای ماده ۶ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۱۱/۱۲/۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی و با توجه به ابلاغیه شماره ۳۵۰/۲۶۶۰۱/۹۷ مورخ ۲۱/۰۵/۹۷ معاونت برق و انرژی وزارت نیرو مبنی بر احداث، راه اندازی و تجهیز مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی در ساختمان در مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان تفاهم نامه ای بین شرکت برق منطقه ای خراسان (نماینده توانیر)، شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی و شرکت توزیع نیروی برق مشهد و مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق در سال 97 منعقد گردید.

     ریاست مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان افزود: هدف از انجام اين پروژه، برگزاري آموزشهاي كاربردي و تخصصي مديريت انرژي در اين مركز برای بهینه سازی مصرف انرژی در زير بخشهاي ساختمان به منظور تأمین نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر می باشد. همچنین ارائه آموزش به شركت هاي خدمات مديريت انرژی، مهندسین مشاور و ناظر ساختمانی، دانشجویان مرتبط با این بخش بر اساس سرفصل های سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین صدور گواهینامه در چهارچوب قوانین و مقررات برای دانش آموختگان می باشد، که در نتیجه باعث كاهش مصرف انرژي و دیماند درخواستی در بخش ساختمان می گردد.

ایشان امکانات مجتمع آموزشی و پژوهشی خراسان را تشریح نموده و اعلام داشت: این مجتمع دارای امکانات و تجهیزات گوناگون و مدرن از جمله یک سالن بزرگ و دو منظوره جهت برگزاری همایش هاو سایت نمایشگاهی، بیش از 30 کلاس های آموزشی مجهز، تالار اجتماعات با ظرفیت 300نفر، کارگاه ها و آزمایشگاه های تخصصی صنعت آب و برق، سایت نیروگاه هیبریدی(مجهز به سه پنل یک کیلو واتی با حسگر تابش و ردیاب خورشیدی همراه با دو دستگاه توربین محور افقی و محور قائم) و سایت نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 4۰ کیلو وات و ... می باشد و تنها مرکزآموزشی است که دارای پارک آموزشی تخصصی فوق توزیع و انتقال می باشد.

در ادامه این نشست آقای مهندس شرکاء ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز با اشاره به برخورداری سازمان نظام مهندسی ساختمان از توانمندی علمی و انسانی و نقش راهبری و سکانداری سازمان در ۹۵ درصد ساخت و سازها عنوان کرد: هیأت مدیره دوره هشتم از تمام ظرفیت ها، پتانسیل، استفاده از نیروهای نخبه، ارتباط با  موسسات آموزشی، پژوهشی، مراکز دانش بنیان و تمام امکانات استانی در جهت نیل به هدف متعالیِ خدمت به کشور و مردم، نهایت استفاده را خواهد کرد و هر کجا که راهی برای دسترسی و استفاده از امکانات بالقوه فراهم آید، قطعاً به شخصه پیگیر و مترصدیم که با رایزنی و برگزاری جلسات و امضای تفاهم نامه، پتانسیل ها را به فعل تبدیل نماییم.

مهندس محمدحسین شرکاء افزود: می توان کارهای بسیار مثبتی در بحث سبک سازی و مقررات ملی انجام داد و با اعتقاد به این امر که می شود از توان و امکانات دانشگاه ها و موسسات آموزشی استفاده نمود، بدنبال افزودن دانش مهندسان، در اختیار قراردادن امکانات با برقراری دوره ها و کارگاه های آموزشی کاربردی هستیم تا زمینه پیشرفت و آگاهی بخشی و بروز رسانی اطلاعات مهندسان استان را فراهم و گام اثر بخشی را در این راه برداریم.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن استقبال از برگزاري آموزشهاي كاربردي و تخصصي مديريت انرژي در مركز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان، در تلاش است تا با فرهنگ سازی در بین مردم و آموزش به مهندسان، از هدر رفت این سرمایه های ملی بکاهد. سازمان با اعلام آمادگی کامل برای هرگونه همکاری با این مرکز بدنبال طرح موضوع و بحث آموزشِ تئوری و عملی بصورت جدی می باشد.

در ادامه این نشست ریاست و مدیران ارشد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی از پارک آموزشی تخصصی فوق توزیع و انتقال در محل مجتمع و محل احداث مرکز ملی انرژی در ساختمان بازدید نمودند.

وی افزود: مهندسان ساختمان در مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان، بیشتر توجه شان به ایمنی و مواردی است که اگر اجرا نشود، پیگرد حقوقی و کیفری برایشان بدنبال خواهد داشت و به نظر می رسد توجه چندانی به مبحث ۱۹ چه در طراحی و چه نظارت وجود ندارد.

وی اظهار داشت: استان خراسان رضوی در جلسه اخیر در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و وزارتخانه متبوع، پیشنهاد تغییر نام مبحث ۱۹(مدیریت مصرف انرژی بجای صرفه جویی در مصرف انرژی) را ارائه نمود، با اذعان به این امرکه صرفه‌جویی در مصرف انرژی تعریفش این نیست که لوازم برقی را خاموش کنیم یا یک سری امکاناتی را برای خود تقلیل دهیم و آسایش خود را سلب نماییم تا نهایتاً صرفه جویی کنیم. مدیریت انرژی به مفهوم استفاده از تجهیزات استاندارد و کم مصرف در کنار ایجاد حداکثر آسایش برای شهروندان می باشد. در این راستا لازم است از تجهیزاتی که هارمونیک کمتر و تلفات کمتری دارد، استفاده شود و مهندسان نیز مبحث 19 را در طراحی، نظارت و اجرا رعایت نمایند.

فایل های پیوست

اخبار مرتبط